3 marca, 2024

Moje Blog

Kolejna witryna WordPress

Jak pierwszy sklep czarownic w Salem zapoczątkował ruch

4 min read

Laurie Cabot, kobieta, która zapoczątkowała nowoczesny ruch czarownic w Salem, nigdy nie chciała tam mieszkać. Zebrała pieniądze z przyjacielem, aby opuścić Boston po rozwodzie, a okoliczności doprowadziły ich do Salem w 1971 roku.

Tam 38-letni Cabot otworzył sklep. Nazywała się po prostu „The Witch Shoppe”. W tamtym czasie nie było potrzeby być bardziej szczegółowym. Nie było sklepów z czarownicami, nie było też sprzedawców sprzedających biżuterię z pentagramem, zioła przeznaczone do magicznego użytku ani inne przedmioty, które miała nosić w sklepie.

„Musiałem wszystko zrobić sam” – powiedział Cabot, który obecnie prowadzi zajęcia z czarów i sprzedaje produkty online. „Znalazłem sklep zielarski w New Hampshire, pomogli mi, ale wszystko inne [zrobiłem sam]. Nawet moje eliksiry – musiałem kupować stare butelki, nie mogłem znaleźć nowoczesnych butelek ”.

Moda gotycka, kojarzona teraz z czarownicami, również się jeszcze nie rozwinęła. Wielu nie rozumiało garderoby Cabota z czarnymi szatami i ciemnym makijażem oczu, szczególnie dla matki i właściciela małej firmy.

„Złożyłam przysięgę mojej bogini, że założę czarne szaty i nigdy ich nie zdejmę” – powiedziała. „Oczywiście byłem bardzo naiwny. Nie sądziłem, że portretowanie go w czarnych szatach może być szokujące dla ludzi ”.

Dwa tygodnie po otwarciu The Witch Shoppe do sklepu weszła kobieta krzycząc, że Cabot idzie do piekła i sprowadza diabła do Salem. Innym razem jakiś mężczyzna zatrzymał swój samochód, aby powiedzieć jej, że „spalą cię i znowu powieszą” – wspominała. W tym czasie Cabot spacerowała ze swoimi dwiema młodymi córkami.

„[Cabot] utorował drogę wielu krytykom” – powiedziała Boston.com Lorelei Stathopoulos, obecna właścicielka pierwszego sklepu Cabota. „Została sama”.

Gdyby Cabot utorował drogę, pojawienie się czarownic w kulturze popularnej mogło przygotować tę trasę. W 1970 roku program telewizyjny Bewitched nakręcony w Salem. Jej bohaterka, Samantha Stephens, była słodka, tradycyjnie atrakcyjna i używała swoich mocy tylko na dobre, co jest przeciwieństwem wielu wcześniejszych przedstawień czarownic.

„Jest naprawdę najbardziej sympatyczną czarownicą, jaką można sobie wyobrazić dla głównego nurtu amerykańskiej kultury” – powiedziała Melissa Nierman, miejscowa historyczka i właścicielka firmy turystycznej NOW Age Travel.

Wraz z pokazem rozpoczął się turystyka czarownic w Salem. W tamtych czasach obecne było tylko Muzeum Czarownic z Salem i Dom Czarownic i oba skupiały się wyłącznie na procesach czarownic z Salem. Podczas gdy Wicca, uznana przez władze federalne religia zawierająca czary i pogańskie rytuały, pod koniec lat 60. zyskała amerykańską publiczność , sklep Cabota rozpoczął współczesną rozmowę o czarownicach w Salem, powiedział Stathopoulos.

Dwa lata po tym, jak Cabot otworzył The Witch Shoppe, przeniosła go na Essex Street. Nadała mu również obecną nazwę, Crow Haven Corner.

Cabot stał się dobrze znaną postacią, a następnie Oficjalną Czarownicą Salem dzięki deklaracji gubernatora Michaela Dukakisa w 1977 roku, według The Boston Globe. Sklep  został przejęty przez jej córkę, Penny, podczas gdy Cabot pisał książki i zajęcia dydaktyczne w Salem State, Wellesley College i Harvard The Globe zgłaszane . Jej kursy koncentrowały się na czarownictwie jako „nauce, sztuce i religii”. 

„Moim zamiarem było pomóc uczyć się, czym jest magia, a potem zacząłem prowadzić zajęcia” – powiedziała.

W wieku 84 lat Cabot nadal uczy studentów na całym świecie o czarach.

Stathopoulos, która w swojej praktyce przeżywa tylko „Lorelei”, dorastała z Cabotami.

„Jej tradycja jest zarówno naukowa, jak i religijna” – powiedziała. „[Cabot] jest taki inteligentny”.

Jednak podejście Stathopoulos jest nieco inne i widać to w Crow Haven Corner, który zajęła ponad 20 lat temu. Podczas gdy Cabot angażował się w swoje ciemne szaty i poważne czary, Stathopoulos czasami przyjmuje lżejsze podejście. Jej biuro w Crow Haven Corner ma tradycyjny ołtarz i karty tarota, ale także dekoracje kwiatowe, krajobrazy i dwa jej psy, każdy w kostiumie na Halloween.

– W porządku być seksowną konserwatywną czarownicą – powiedziała. „W porządku jest być zabawnym i lekkim. Nie jestem tak poważny jak niektóre czarownice ”

Stathopoulos działał również aktywnie we wszystkich częściach społeczności Salem. Prowadzi organizację non-profit „Salem ratuje zwierzęta”, która koncentruje się na promowaniu dobrostanu zwierząt w mieście.

Crow Haven Corner rozdaje także wózki z jedzeniem bezdomnym, wraz z niektórymi innymi sklepami z czarownicami na Essex Street.

„Jesteśmy rodziną z Essex Street” – powiedział Stathopoulos.

Ona i Christian Day, kolejna z najwybitniejszych praktykujących czary w Salem, byli dwiema z pierwszych czarownic, które zaczęły działać politycznie w Salem. Oni  zeznawać na miejskich posiedzeń rad i mieć osobistą relację z burmistrzem, który Stathopoulos uważa za wsparcie i przyjaciela. W jednym z okien Crow Haven Corner, naprzeciw muralu upamiętniającego Cabota, znajduje się napis „Kim Driscoll dla burmistrza”.

„Wstaliśmy i powiedzieliśmy, że będziemy częścią tego miasta, pójdziemy na zebrania rady i będziemy sprzeciwiać się rzeczom, których nie lubimy, i jesteśmy upewni się, że wiedzą, że tu jesteśmy ”- powiedział Stathopoulos.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.