Które z warzyw nadają się do uprawy w szklarni?
2 min readSzklarnie ogrodowe w ostatnim czasie są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Coraz większe grono osób decyduje się na tego typu uprawę roślin w przydomowych ogródkach. To żadne zaskoczenie – takie rozwiązanie ma bowiem ogromną ilość plusów. Które gatunki najlepiej umieścić w szklarni, żeby mieć jak najwyższe zbiory?
Szklarnie ogrodowe – na czym polega ich fenomen?
Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie doceni smaku, jaki mają samodzielnie uprawiane owoce i warzywa. Produkty kupowane w supermarketach zazwyczaj nie mają aż tylu witamin i minerałów, a ponadto ich smak jest mniej wyraźny. Tymczasem jedzenie plonów ze swojego ogródka jest przyjemne i zdrowe. Decydując się na ich samodzielną uprawę, nie mamy żadnych wątpliwości co do tego, że unikniemy niepewności w kwestii nawożenia roślin. Spora ilość pasjonatów ogrodnictwa preferuje szklarnię zamiast tradycyjnego ogrodu. Dzięki temu poza tym, że uprawa jest dużo prostsza, to smak zebranych owoców i warzyw będzie dużo lepszy. Szklarnia poliwęglanowa są przeznaczone przede wszystkim do uprawy roślin potrzebujących wyższych temperatur. W naszym klimacie ważne jest również to, by jak najbardziej przedłużyć czas wegetacji warzyw i owoców. Sprawi to, że będziemy mogli cieszyć się ich wyjątkowym smakiem znacznie dłużej. Istnieje możliwość zrobienie szklarni samemu i to za niewielkie pieniądze. Będąc majsterkowiczem można wykorzystać do tego nawet stare okna. Gotowe szklarnie ogrodowe są także dostępne w sprzedaży, można je znaleźć nawet w sieci. Innym wariantem są tzw. tunele, jednak one nie przynoszą aż takich sukcesów w uprawie.
Szklarnia i uprawianie warzyw
W szklarniach poleca się uprawianie wszelkich odmian uprawiać przede wszystkim tego typu gatunki, które wymagają dużych ilości ciepła. Można do nich zaliczyć np. paprykę, która poza tym, że bardzo dobrze czuje się w wysokich temperaturach, to lubi także powietrze o wysokiej wilgotności. W szklarniach mamy możliwość uprawy wielu odmian papryki (nawet tę ostrą). Ogromnym powodzeniem cieszy się też odmiana ogórka szklarniowego. Trzeba pamiętać, że nie powinny być podlewane za chłodną wodą, ponieważ są one na to wyjątkowo wrażliwe. Szklarnia może służyć też do hodowli pomidorów, które wyrastają w takich warunkach słodkie i duże. Najbardziej poleca się hodować w ten sposób tradycyjną odmianę tej rośliny, pozostałe gatunki, jak pomidorki koktajlowe, z powodzeniem poradzą sobie nawet w klasycznej uprawie. Pomidory potrzebują regularnych dawek nawozu, a przed rozpoczęciem sezonu odpowiedniego przygotowania podłoża. Niezbędne jest także systematyczne podlewanie sadzonek, najlepiej łagodnym strumieniem wod, aby nadmiar wody nie dostał się na ich owoce i liście.